Pleksi Nedir?

Renksiz çeşitlerinin yanı sıra renkli çeşitleri de bulunan plastik camdır. Saydam ve  yarı saydam olabilir. %92 ışık geçirgenliğine sahiptir. Hafif bir plastik yapıya sahip olan pleksi, kesilebilen ve delinebilen yapıya sahiptir. Piyasada genellikle 1 mm ile 60 mm’ye kadar düz levhalar halinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra daha kalın pleksiler de işlenebilmektedir. 90 °C sıcaklıkta ya da 90 °C – 115 °C de etüvde ısıtılarak yumuşatılır şekil verilip soğuduktan sonra şeklini muhafaza edebilmektedir.

Formül: (C5O2H8)n
Yoğunluk: 1,18 g/cm³
Erime noktası:160 °C

Pleksi Ne ile Temizlenir?

Pleksi Ne ile temizlenir? Pleksi, yumuşak yüzeyli bezlerle, sabunlu ve deterjanlı ılık suyla kolayca temizlenebilir. Yağlı yüzeyler, gaz yağı veya hegzan ile temizlendikten sonra ılık sabunlu su ile yıkanarak temizlenebilir.

Temizleme işlemi için sert bezler, selülizik tiner, aseton ve metilen klorit gibi malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlar kullanıldığı takdirde pleksinin erimesine, parlaklığının kaybolmasına ve görünümünün bozulmasına neden olabilir. Ayrıca evde kullanılan pleksiden yapılmış mutfak araç gereçlerinin de bulaşık makinesine atılması tavsiye edilmez. Bunlar pleksinin yüzeyinin çizilmesine ve parlaklığını kaybetmesine neden olabilmektedir.

 

Çizik Pleksiglas Nasıl temizlenir?

  • Tozlu olan kısmın bez vurulmadan önce hava ile temizlenmesi önerilmektedir. Kullanılan bezler Pleksinin çizilmesine neden olabilir.
  • Su ve bulaşık deterjanı karışımı ile direkt üzerine döküp kirlerin akması sağlanabilir.
  • Daha sonra mikrofiber bez yardımı ile iyice kurulanabilir.
  • Çizik ya da çok kirli pleksilerin temizlenemsi için önce yoğun kirin ince bir jilet veya maket bıçağı yardımı ile zarar vermeden kazınmalıdır.
  • Daha sonra 200-800 grit arası bir kumlu kağıt ile üzerindeki kılcak çizikler temizlenir.
  • En sonunda ise sabir polisaj aleti ile veya polisaj cilası yardımıyla iyice silinerek parlatma yapılabilir.

 

Pleksi Ne ile temizlenir? Sorusu için cevap niteliğinde hazırladığımız makaleyi okudunuz. Daha farklı sorularınız veya üstesinden gelemediğiniz pleksi ürünlerin temizliği veya yeniden yapımı için bizimle iletişime geçin.

Kaynak: Pleksiglas Ankara

Leave A Comment